Vai vēlaties izmantot datoru kā gaming datoru? Jo vairāk jūs zināt par datora iekšējo darbību, jo vieglāk ir pieņemt apzinātus lēmumus par to, kuras daļas ir vērts uzlabot. Pirms spēles sākšanas var būt tikai viens vai divi aparatūras elementi, kas varētu izmantot labu jauninājumu, taču, iespējams, ka jums būs jāmaina gandrīz viss (vai nekas), pirms dators tiek uzskatīts par gatavu spēlēšanai.

Šajā rokasgrāmatā tiks paskaidrots, kam jāpievērš īpaša uzmanība, strādājot ar spēļu iestatīšanu, un kā uzzināt to, kas jau atrodas jūsu datorā, lai, ja tas nav nepieciešams, varētu izvairīties no maksāšanas par jaunināšanu.

Gaming procesors

Procesors vai centrālais procesors ir tas, kas apstrādā instrukcijas no lietojumprogrammām. Tas apkopo informāciju no programmas un pēc tam dekodē un izpilda komandas. Tas ir svarīgi vispārējās skaitļošanas vajadzībām, bet ir īpaši svarīgs elements, kas jāņem vērā, domājot par spēlēm.

Procesorus var veidot ar dažādu kodolu skaitu, piemēram, divkodolu (2), četrkodolu (4), seškodolu (6), astoņkodolu (8) utt. Ja meklējat augstas veiktspējas sistēma, četrkodolu vai seškodolu procesors labi darbojas vairāku pavedienu lietojumprogrammās. Ātrumi mainās atkarībā no modeļa un sprieguma, taču, lai izvairītos no sastrēgumiem, parasti vēlaties, lai procesors darbotos ar minimālo 2,0 GHz, lai gan 3,0 GHz un 4,0 GHz ir vēl labāki.

Datora mātesplate

Vēl viena svarīga sastāvdaļa, apsverot gaming datoru, ir datora mātesplatē. Galu galā gan centrālais procesors, gan atmiņa, gan videokarte (-s) sēž un ir tieši piestiprinātas mātesplatē.

Ja veidojat pats savu gaming datoru, vēlēsities meklēt mātesplatē, kurā ir pietiekami daudz laika nišu par izmantojamās atmiņas apjomu un instalētās videokartes lielumu. Turklāt, ja plānojat instalēt divas vai vairākas grafikas kartes, pārliecinieties, vai mātesplatē ir atbalstīts SLI vai CrossFireX (vairāku grafisko karšu konfigurāciju termini NVIDIA un AMD).

Datora atmiņa

Šo aparatūru bieži sauc par RAM. Datora atmiņa nodrošina vietu datiem, kuriem piekļūt centrālais procesors. Būtībā tas ļauj jūsu datoram ātri izmantot datus, tāpēc, jo vairāk RAM ir datorā, tas nozīmē, ka programma vai spēle tiks izmantota daudz ātrāk.

Nepieciešamais RAM apjoms krasi atšķiras atkarībā no tā, kam tiek izmantots dators. Gaming datoram ir nepieciešams vairāk RAM nekā tam, kas tiek izmantots, lai vienkārši pārlūkotu internetu, taču pat spēļu jomā katrai spēlei ir savas atmiņas prasības.

Parasts dators, kas netiek izmantots spēlēšanai, iespējams, var tikt galā ar 4 GB sistēmas atmiņu, varbūt pat mazāk. Tomēr gaming datoram var būt nepieciešams vismaz 8 GB RAM. Patiesībā dažās mātesplatēs var būt milzīgs atmiņas apjoms, piemēram, 128 GB, tāpēc jūsu iespējas ir gandrīz bezgalīgas. Parasti jūs varat pieņemt, ka 12 GB atmiņas ir pietiekami, lai atbalstītu lielāko daļu videospēļu, taču neizmantojiet šo numuru kā iemeslu, lai izvairītos no “sistēmas prasību” lasīšanas blakus lejupielādētajām vai iegādātajām spēlēm.

Ja videospēlē teikts, ka tai ir nepieciešams 16 GB operatīvās atmiņas un jums ir tikai 8 GB, ir ļoti liela iespēja, ka tā vienkārši nedarbosies nevainojami vai pat vispār, ja vien neveicat jaunināšanu, lai aizpildītu šo 8 GB plaisu. Lielākajai daļai datorspēļu ir minimālās un ieteicamās prasības, piemēram, vismaz 6 GB un 8 GB. Parasti šie divi skaitļi ir tikai pāris gigabaiti.

Grafikas karte

Vēl viena svarīga gaming datora sastāvdaļa ir grafikas karte. Tas ir vizuālās pieredzes gaļa un kartupeļi, kad jūs vadāt spēles. Mūsdienās tirgū ir plaša grafisko karšu izvēle, sākot no budžeta modeļiem, kuru cena ir aptuveni 50 ASV dolāri līdz pat ekstrēmiem vairāku GPU risinājumiem, kas var viegli maksāt 600 USD vai vairāk.

Ja jūs tikko sākat spēlēt spēles personālajā datorā, meklējiet grafikas karti, kurai ir vismaz GDDR3 video RAM (GDDR5 vai GDDR6, protams, vēl labāk) un atbalsta DirectX 11. Lielākā daļa, ja ne visas, videokartes piedāvāt šīs funkcijas.

Cietais disks

Faili tiek glabāti cietajā diskā. Kamēr videospēle ir instalēta datorā, tā aizņem cietā diska krātuvi. Lai gan jūsu vidusmēra datora lietotājam var būt pilnīgi labi, teiksim, ar 250 GB cietā diska vietas vai pat mazāk, jums patiešām vajadzētu domāt par prieku, kad jāizmanto šī mazā vieta spēlēšanai.

Piemēram, iespējams, ka lejupielādētajai videospēlei ir nepieciešams aptuveni 50 GB vietas cietajā diskā. Labi, tāpēc jūs to instalējat un sākat darbu, pēc tam vēlāk lejupielādējat dažus spēles jauninājumus un dažus ielāpus, un tagad jūs meklējat 60 vai 70 GB tikai vienai spēlei. Ja vēlaties, lai datorā tiktu saglabātas tikai piecas videospēles, tādā ātrumā jūs domājat, vai tikai nedaudzām spēlēm ir nepieciešami 350 GB.

Tāpēc ir svarīgi, lai spēļu datoram būtu milzīgs cietais disks. Par laimi, lielākā daļa galddatoru var atbalstīt divus vai pat trīs cietos diskus, tāpēc jums nav jāuztraucas par pašreizējā diska nomaiņu un jaunināšanu uz pavisam jaunu, īpaši lielu cieto disku – vienkārši pievienojiet citu papildus savam galvenajam, esošajam braukt.

Papildus izmēram jums vajadzētu padomāt arī par to, kāda veida cieto disku vēlaties. Cietvielu cietie diski (SSD) ir daudz ātrāki nekā tradicionālie cietie diski (tie, kas griežas), taču tie ir arī dārgāki par gigabaitu. Tomēr, ja nepieciešams, varat iztikt ar parasto cieto disku.

SSD arī labi darbojas galddatoros, jo tie piedāvā ātrāku sāknēšanas laiku un lielāku failu pārsūtīšanas ātrumu.

RPM ir vēl viena HDD sastāvdaļa, kurai vajadzētu pievērst uzmanību, ja pērkat jaunu cieto disku. Tas apzīmē rotācijas minūtē un attēlo, cik apgriezienus plate var pagriezt 60 sekundēs. Jo ātrāki ir apgriezieni minūtē, jo labāk (parasti tiek izmantoti 7200 apgriezieni minūtē).

Speciālā spēļu pele

Spēļu pele ir svarīgs rīks ikvienam azartiskam spēlētājam. Tā var būt atšķirība starp panākumiem un neveiksmi spēlē. Labai spēļu pelei jābūt ērtai lietošanai, ar programmējamām pogām, labu DPI iestatījumu un labu reakcijas laiku.

Komforts ir galvenais, kad runa ir par spēlēm. Labai spēļu pelei jābūt vieglai, ar ērtu dizainu un regulējamu, lai tā atbilstu lietotāja rokas izmēram. Programmējamas pogas ir svarīgas arī pielāgošanai un ērtībai. Lielākajai daļai spēļu peļu ir vairākas pogas, kuras var ieprogrammēt noteiktu uzdevumu veikšanai spēlē. Svarīgi ir arī labi DPI iestatījumi. Tas apzīmē punktus uz collu un nosaka peles jutību. Augstāks DPI nodrošinās lielāku precizitāti un precizitāti. Visbeidzot, spēļu pelei ir svarīgs labs reakcijas laiks. Tas ir laiks, kas nepieciešams, lai pele reaģētu uz kustību vai klikšķi.

Runājot par labākajām spēļu pelēm, ir pieejami dažādi ražotāji un modeļi, no kuriem izvēlēties. Logitech ir viens no populārākajiem uzņēmumiem, un tās G502 Proteus Spectrum un G703 Pro Wireless ir divas no labākajām spēļu pelēm. Razer ir vēl viens populārs zīmols, un divi no to labākajiem modeļiem ir DeathAdder Elite un Mamba Wireless. Arī Corsair ražo lieliskas spēļu peles, un divi no populārākajiem modeļiem ir M65 Pro RGB un Glaive RGB. Visbeidzot, SteelSeries ir vēl viens lielisks ražotājs, un Rival 600 un Sensei 310 ir vienas no to labākajām spēļu pelēm.

Kas attiecas gaming austiņām, tad par tām lasi bloga rakstā Labākās gaming austiņas. Par citiem aksesuāriem ieskaties sadaļā Gaming aksesuāri.