Ātrais kredīts ikdienas tēriņiem: kā samazināt atkarību no aizdevumiem?

Latvijas iedzīvotāji tērē ievērojamu ienākumu daļu produktu iegādei – pēc Eurostat datiem, vidējā mājsaimniecībā pārtika “apēd” ap 16,5% no ikmēneša budžeta. Kāpēc tā notiek? Viens iemesls – latvieši ir gardēži, kuriem garšo tikai labākā un dārgākā pārtika. Cits iemesls – daudziem cilvēkiem pietrūkst budžeta plānošanas prasmju, kas nereti ved pie tā, ka mēneša beigās ir nepieciešams ātrais kredīts. Stāstām, kā ietaupīt naudu, iepērkot pārtiku, un kā pareizi izvērtēt aizdevuma nepieciešamību ikdienā.

Kādi ir Tavi pārtikas tēriņi?

Budžets jāplāno tikai tad, ja ienākumi ir mazi – vai esi dzirdējis šādu apgalvojumu? Patiešām, ar lieliem ienākumiem var mierīgi tērēt naudu, neskaitot katru eiro, taču šāda pieeja nav efektīva ilgtermiņā. Pareizi plānojot tēriņus pārtikas produktiem, Tu varēsi veidot lielākus iekrājumus un galu galā atļauties vairāk. Eurostat statistika liecina, ka Nīderlandē pārtikas iegādei atvēl 8,2%, bet Vācijā – 9,4% no ienākumiem. Ņemot vērā to, ka pārtikas cenas Latvijā ir zemākas nekā Rietumeiropas valstīs, varam secināt, ka ar pareizu budžeta plānošanu ikviens Latvijas iedzīvotājs var tērēt pārtikai mazāk. Kā to panākt?

4 efektīvas pārtikas iegādes stratēģijas

  • iepirkumu saraksts. Pārtikas iegādes zelta likums ir – plāno, ko vēlies nopirkt konkrētai maltītei, nākamajai dienai, nedēļai un mēnesim. Daudzi cilvēki ieskrien pārtikas veikalā teju katru dienu, jo vienmēr ir nepieciešams šis un tas, kaut kā pietrūkst, kaut ko gribas. Nepārdomātu iepirkumu dēļ kopējais tēriņu apjoms var palielināties vairākās reizēs. Lai samazinātu šos tēriņus, Tev ir jāzina, kāda tieši pārtika ir nepieciešama. Racionālā pieeja iepirkumiem pozitīvi ietekmēs arī Tavu uzturu, jo plānojot maltītes savlaicīgi, neizbēgami nākas atteikties no našķošanās un neregulāras gatavošanas;
  • akcijas un citas iespējas ietaupīt. Kad Tu zini, kāda pārtika ir vajadzīga, vari pāriet pie nākamā posma un meklēt, kur tā ir pieejama par zemāku cenu. Viens veids, kā ietaupīt uz pārtikas iegādes, ir lielveikalu akcijas, otrs – veikalu klientu kartes. Pieejas mīnuss – nākas tērēt laiku piedāvājumu analīzei un pirkumu veikšanai, pluss – ievērojami mazāki tēriņi ilgtermiņā;
  • prioritāšu noteikšana. Mūsdienās pārtikas nozare spēj apmierināt ikviena, pat prasīgākā cilvēka vēlmes. Tu vari iegādāties teju jebkādus produktus jebkurā diennakts laikā, taču itin bieži par šādām ekstrām iekasē papildu samaksu. Apdomā, vai vari atļauties piegādes maksu, ekskluzīvus produktus, bioloģisko pārtiku un citas dārgākas preces un pakalpojumus. Šī pieeja nenozīmē, ka Tev jāpārtiek no minimuma, taču palīdz neuzķerties uz reklāmas saukļiem un nepārvērtēt savas iespējas;
  • tēriņu uzskaitīšana. Neņem līdzi čeku par pirkumiem vai izmet to tuvākajā miskastē? Tad mēneša beigās Tev nāksies pavadīt stundas internetbankā, uzskaitot tēriņus pārtikas iegādei. Bet, ja Tu norēķinies ar skaidro naudu, par precīziem budžeta aprēķiniem bez saglabātiem čekiem var aizmirst. Lai atvieglotu aprēķinus, izmanto mobilās aplikācijas un izklājlapas, kur var ātri ierakstīt čeka summu. Tikai ar regulāru aprēķinu palīdzību Tu varēsi precīzi noskaidrot, cik daudz tērē pārtikai, un kā šos tēriņus var optimizēt.

Bet, ja nu par spīti budžeta plānošanai un gudrai pieejai pirkumiem, bez papildu naudas tomēr neiztikt? Šādā situācijā Tev var palīdzēt aizdevums, taču tas nav universāls risinājums. Raksta turpinājumā stāstām par svarīgām aizņemšanās detaļām!

Ātrais kredīts – palīgs neieplānotā situācijā

Ātrais kredīts stabili turas pieprasītāko aizdevumu topā – pēc Patērētāju tiesību aizsardzības centra datiem, ātrie kredīti ieņem 41% no visu aktīvo nebanku aizdevumu apjoma. Šāds aizdevums ir samērā vienkārši pieejams personām ar atbilstošu maksātspēju, taču ikvienam aizņēmējam jāievēro atbildīgas aizņemšanās principi. 

Ātrie kredīti nav paredzēti ne izklaidei, ne tādiem ikdienišķiem tēriņiem kā pārtikas iegāde. Ja Tavā ģimenē hroniski pietrūkst naudas, lai iegādātos pašas nepieciešamās preces, aizdevums nav risinājums. Tā vietā iesakām pievērst pastiprinātu uzmanību budžeta plānošanai un ienākumu sadalei. Ātrais kredīts var būt noderīgs, ja steidzami jāapmaksā pēkšņs rēķins vai jātiek galā ar negaidītām situācijām, tādām kā saplīsušas caurules, salūzis dators, steidzama operācija u.tml. 

Ilgu laiku ātrais kredīts bija aizdevums ar visstingrākajiem atmaksas nosacījumiem, jo aizdevums pilnā apjomā bija jāatmaksā viena mēneša laikā. Mūsdienās daudzi aizdevēji pārdefinē ātros kredītus un padara tos elastīgākus un aizņēmējiem draudzīgākus. Piemēram, nebanku kreditors Ondo.lv piedāvā aizņēmējiem pašiem izlemt, vai norēķināties ar aizdevēju vienā maksājumā vai vairākos. Tādējādi Ondo.lv ātrais kredīts pārtop par patēriņa aizdevumu, ko var atmaksāt pakāpeniski.

Pārtikas iegāde ir tikai viena ikmēneša tēriņu daļa, taču tieši šos tēriņus ir visvieglāk optimizēt. Tu nevari mainīt apkures cenu vai elektrības tarifu, taču lielveikala rēķinu gan ir iespējams samazināt. Bet, ja nu tomēr ir vajadzīgs ātrais kredīts budžetā neieplānotiem tēriņiem, meklē to pie Netcredit.lv! Aizņemies atbildīgi, izvērtējot savas iespējas atmaksāt aizdevumu termiņā.